W dniach 03-05 kwietnia 2017 w Centrum Kongresowo-Dydaktycznym Uniwersytetu Medycznego im. K. Marcinkowskiego w Poznaniu odbyło się III Międzynarodowe Sympozjum Wyzwania Współczesnej Protetyki Słuchu. Organizatorami Sympozjum byli: Zakład Protetyki Słuchu, Zakład Biofizyki Katedry Biofizyki Uniwersytetu Medycznego w Poznaniu i Oddział Poznański Polskiego Towarzystwa Biofizycznego. Tegoroczne Sympozjum odbywało się w ramach obchodów XXV-lecia Wydziału Lekarskiego II naszej Uczelni. Sympozjum objął honorowym patronatem Jego Magnificencja Rektor Wydziału Lekarskiego II prof. dr hab. med Andrzej Tykarski.
Komitet naukowy składał się ze specjalistów wielu uczelni : Zakładu Protetyki Słuchu i Zakładu Biofizyki, Kliniki Audiologii i Foniatrii, Katedry Otolaryngologii, Chirurgii Głowy, Szyi oraz Onkologii Laryngologicznej Uniwersytetu Medycznego w Poznaniu, Instytutu Akustyki UAM, Instytutu Fizjologii i Patologii Słuchu w Warszawie, Instytutu Medycyny Pracy w Łodzi oraz Collegium Medicum im. Ludwika Rydygiera w Bydgoszczy Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu.
W Sympozjum wzięło udział ponad 120 uczestników, w tym bardzo liczna grupa studentów. Tematyka prac była interdyscyplinarna, poruszała niezwykle szeroki zakres zagadnień związanych z protetyką słuchu, audiologią, neuroobrazowaniem oraz ważnymi aspektami zaburzeń słuchu w stomatologii, ortodoncji i onkologii laryngologicznej. Inauguracyjny wykład prof. Ewy Mojs na temat problemów rodzin dzieci niesłyszących i słabosłyszących w szerokim ujęciu pokazał psychologiczne strony zagadnienia. W sesjach plenarnych podnoszono kwestie istotne w dopasowaniu aparatów słuchowych u małych dzieci, problemy nadwrażliwości słuchowej, szumów usznych, neuropatii słuchowej, wpływu terapii onkologicznych na stan słuchu, szereg problemów leczenia ortodontycznego i współistniejących zaburzeń słuchu, nowych metod diagnostycznych, takich jak tympanometria szerokopasmowa. Rozległa tematyka poruszanych zagadnień wskazuje, jak ważna jest w obecnej medycynie współpraca i wymiana doświadczeń specjalistów wielu dziedzin.
W drugim dniu Sympozjum odbyły się tematyczne warsztaty szkoleniowe. Zaproponowana po raz kolejny praktyczna formuła warsztatów skutkowała liczną frekwencją, udział w nich wzięło kilkudziesięciu uczestników Sympozjum. Warsztaty dotyczyły trudnych zagadnień w praktyce audioprotetycznej, określania korzyści z aparatów słuchowych w asymetriach słuchu oraz oceny słuchu i korzyści z pomocy słuchowych za pomocą narzędzi audiometrii behawioralnej w wielospecjalistycznym zespole. W tych warsztatach wzięło udział dwoje dzieci, pacjentka zaopatrzona w implant ślimakowy i aparat słuchowy (stymulacja bimodalna) oraz druga dziewczynka implantowana obustronnie. Dzieci nie wykazywały oznak stresu wobec tak wielkiej liczby uczestników kursu, badania wykonano w małych grupach, dla pozostałych transmitując obraz z kamery. Dzieci uhonorowano dyplomami i tytułem Przyjaciel Zakładu Protetyki Słuchu Uniwersytetu Medycznego w Poznaniu.
Firmy zajmujące się dystrybucją aparatów słuchowych i sprzętu diagnostycznego zorganizowały wystawę i wykłady satelitarne. Na uwagę zasługują rozwiązania proponowane przez firmy, wydatnie ułatwiające pracę z pacjentem. Firma Phonak zaproponowała gotowe narzędzie, ułatwiające ocenę dopasowania aparatów słuchowych za pomocą fonemów. Oprogramowanie składa się z modułów treningu słuchowego i modułu służącego ocenie audiometrycznej w swobodnym polu akustycznym. Obsługa oprogramowania i kalibracja są stosunkowo proste, a przy tym oprogramowanie może działać samodzielnie i służyć ocenie dopasowania aparatów różnych producentów. Firma Sivantos zaprezentowała możliwości oprogramowania TeleCare, które pomaga w obsłudze pacjentów, wykorzystując możliwości internetu. Interesujący wykład na temat znaczenia łączności w protezowaniu pediatrycznym przedstawiła firma Magnusson.
Z bardzo dobrym przyjęciem spotkała się idea sesji przeznaczonej dla studentów – „Pierwsze kroki w protetyce słuchu”, w ramach której studenci mogli zaprezentować wyniki działalności kół naukowych oraz przedstawić swoje prace licencjackie i magisterskie. Poziom prezentacji w tej sesji świadczył o dobrym przygotowaniu studentów i zaawansowaniu prac, stanowił też dla wielu debiut w prezentowaniu przed tak licznym audytorium.
W skład Komitetu Organizacyjnego III Międzynarodowego Sympozjum Wyzwania Współczesnej Protetyki Słuchu wchodzili: dr hab. n. med. Dorota Hojan-Jezierska prof. nadzw. PWSZ – przewodnicząca, prof. zw. dr hab. Leszek Kubisz, mgr Weronika Kawałkiewicz, mgr Wawrzyniec Loba, mgr Anna Majewska, mgr Marta Urbaniak.